Posláním POLYGONU bezpečí z.s. je:
PODPORA rodin vlastních i náhradních v dobrém fungování, v rozvoji jejich potenciálu a vzájemných vztahů.
POSILOVÁNÍ kompetencí všech rodičů při nastavování vhodného výchovného prostředí a naplňování potřeb dětí i mladistvých, s ohledem na nejlepší zájem dítěte.
DOPROVÁZENÍ náhradních rodičů v jejich snaze, dát dětem které to potřebují šťastnou a spokojenou rodinu, aby mohli prožít bezpečné a přirozené dětství.
SMĚŘOVÁNÍ dětí, dospívajících a mladých dospělých při budování jejich sociální a emoční zralosti, sebejistoty a sebeúcty, k celkovému porozumění sobě samému.
PŘÍPRAVA dospívajících na jejich budoucí osamostatnění se a bezpečné zařazení se do samostatného života.
K dosažení používáme tyto naše cíle:
- usilovat o naplnění nejlepšího zájmu dítěte profesionálním doprovázením pěstounských rodin založených na odborné sociální práci s dětmi a rodinami,
- dětem vyrůstajícím v pěstounské péči umožňovat prožívání dětství v přirozeném prostředí rodiny,
- poskytovat co nejkvalitnější doprovázení pro pěstounské rodiny, děti jim svěřené, a pro zájemce o náhradní rodinnou péči, s důrazem na lidský přístup, profesionalitu a odbornost,
- doprovázením a podporou zajišťovat prostředí bezpečné péče o děti, ve kterém se mohou všestranně rozvíjet,
- zajišťovat bezpečný kontakt dítěte umístěného v pěstounské péči s jeho biologickými rodiči, osobami blízkými a posilovat rozvoj jeho zdravé identity,
- iniciovat změny v systému péče o ohrožené děti, usilovat o stav, aby každé dítě mohlo žít v přirozeném tj. rodinném prostředí,
- účast ve veřejné diskusi o zajištění péče o ohrožené děti a úzká spolupráce se všemi složkami systému SPOD,
- propagace náhradní rodinné péče osvětovou činností a získávání nových žadatel o pěstounskou péči
Cílová skupina:
- děti v náhradní rodinné péči
- biologické děti a další osoby blízké osob pečujících či osob v evidenci žijící v rodinách poskytujících náhradní rodinou péči
- osoby pečující, osoby v evidenci, osvojitelé
- biologičtí rodiče a další blízké osoby dětí žijících v náhradní rodinné péči s navázanou spoluprací
- každé dítě, které nás požádá o pomoc a potřebuje či vyžaduje sociální a právní ochranu
- rodiny s nezletilými dětmi ohrožené dlouhodobou nepříznivou situací nebo akutní krizí, lidé ohrožení životní změnou
- mladí lidé na prahu dospělosti vyrůstající mimo vlastní rodinu
- zájemci o náhradní rodinnou péči
- rodiny připravující se na převzetí dítěte do náhradní rodinné péče
- odborná veřejnost i laická veřejnost – osvěta, zájemci o informace
ZÁSADY A PRINCIPY POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNĚ-PRÁVNÍ OCHRANY DĚTÍ
Zásada nejlepšího zájmu dítěte
Předním hlediskem činnosti POLYGONU bezpečí, z.s., je zájem a blaho dítěte, ochrana rodičovství a rodiny a vzájemné právo rodičů a dětí na rodičovskou výchovu a péči dle pojetí § 5 z.č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Dále se činnost PB opírá o Obecný komentář Výboru OSN pro práva dítěte č.14.
Zásada participace dítěte
Názoru dítěte je vždy přikládána váha a věnována patřičná pozornost. Dítě je přiměřeným způsobem, s přihlédnutím k jeho věku, mentální a emocionální vyzrálosti, informováno o všech záležitostech, které se ho týkají.
Zásada ochrany lidských práv a svobod
Pracovníci PB důsledně dodržují lidská práva a svobody, zejména práva dětí, včetně práva na soukromí, důstojnost a rodinný život.
Zásada nediskriminace a respektu
Pracovníci PB respektují individuální potřeby jednotlivých dětí a rodin a prosazují rovný přístup a příležitosti. Při spolupráci jsou osoby z cílové skupiny vnímány jako rovnocenní partneři.
Zásada podpory identity dítěte
Klíčoví pracovníci PB podporují budování identity dětí v náhradních rodinách. Doprovázejí kontakty dítěte s vlastní rodinou i dalšími blízkými osobami a posilují začleňování dítěte do přirozeného sociálního prostředí.
Zásada spolupráce
PB aktivně spolupracuje s orgány veřejné správy, zejména s odděleními sociálně-právní ochrany dětí a sítí návazných institucí a organizací, které se podílejí na ochraně ohrožených dětí a práci s náhradními rodinami dle z.č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí.
Individuální přístup
Doprovázení je poskytováno vždy s ohledem na individuální potřeby a podmínky osob pečujících a dětí, jednotlivce, páru, rodiny.
Při práci s nezletilými respektujeme jejich právo vyjadřovat svobodně své názory, a to i bez přítomnosti rodičů, či osob odpovědných za jejich výchovu. Předním hlediskem je, v souladu s čl. 3 Úmluvy o právech dítěte, zájem dítěte.
Partnerský a rovný přístup
Pracovníci spolupracují s osobami z cílové skupiny jako s rovnocennými partnery. SPOD je poskytována bez rozdílu pohlaví, věku, rasy, politické příslušnosti, národnosti, náboženského vyznání, sociálního statusu.
Komplexní přístup
Pracovníci PB přistupují k jednotlivým členům náhradní rodiny individuálně, ale zároveň pracují s rodinou jako s celkem.
Osoba pečující uplatňuje svobodně svou vůli:
- rozhoduje, jaké téma potřebuje v rámci doprovázení řešit,
- může ukončit a vypovědět Dohodu,
- může si stěžovat nebo vyjádřit své přání.
SEZNAM ČINNOSTÍ VYKONÁVANÝCH NA ZÁKLADĚ POVĚŘENÍ
- v rámci poradenské činnosti pořádání přednášek a kurzů zaměřených na řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě a jeho výchovou,
- uzavírání Dohod o výkonu pěstounské péče,
- poskytování výchovné a poradenské péče osobě pečující, s níž pověřená osoba uzavřela Dohodu o výkonu pěstounské péče, při výkonu pěstounské péče a sledování výkonu pěstounské péče; pokud osoba pečující o tuto službu požádá, je pověřená osoba povinna výchovnou a poradenskou péči poskytnout.
VEŠKERÉ POTŘEBNÉ DOKUMENTY k nahlédnutí naleznete ZDE.